Infrastruktur
Helsingborgs-topp tror på en framtid med två förbindelser – minst
När kommunstyrelsens ordförande i Helsingborg, Peter Danielsson (M), blickar framåt ser han en stor och sammanhållen Öresundsregion med ett utökat samarbete. Med två fasta förbindelser, Öresundsbron i söder och en HH-förbindelse i norr, tror han att regionens potential skulle kunna nyttjas ännu bättre.
– Öresundsregionen är en dynamisk, snabbväxande och attraktiv plats med stor framtidspotential. Genom att binda samman regionen även i norr med en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör kan vi frigöra ytterligare kraft. Det är bara genom att knyta oss närmare varandra och samarbeta mer som vi når den kritiska massa av arbetskraft, företag, forskning och utbildning, attraktivt boende, kultur och fritidsaktiviteter som krävs för att hävda oss i den globala konkurrensen om företag, investeringar och talanger, säger Peter Danielsson.
Peter Danielsson har suttit på posten som kommunstyrelsens ordförande i Helsingborg sedan 2006, och har gjort sig känd som en stark förespråkare för en fast förbindelse i norra Öresund. Han menar att skapandet av det politiska samarbetet Greater Copenhagens trafikcharter är en nyckel för den fortsatta utvecklingen. Trafikchartern antogs 2016, och samlar de insatser som medlemmarna i Greater Copenhagen-samarbetet tillsammans ska arbeta för att förverkliga. Med trafikchartern i ryggen hoppas han att aktörerna i Öresundsregionen ska kunna verka som en enad kraft.
– I trafikchartern ställer sig hela regionen bakom gemensamma prioriteringar avseende stora infrastrukturprojekt. Att vi är eniga och driver frågorna gemensamt gentemot de svenska och danska regeringarna kommer att ha stor betydelse för våra möjligheter att nå framgång, säger han.

Det är 3,5 kilometer fågelvägen mellan Helsingborg och Helsingör. Sträckan trafikeras idag med färjor. Foto: News Øresund – Johan Wessman
I Peter Danielssons framtidsvision har regionen knutits tätare samman med en ny fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör, vilket gör integrationen över landgränsen enklare. Just nu pågår en statlig utredning kring en fast HH-förbindelse, en utredning som väntas bli klar i slutet av 2020.
– Om 20 år är Greater Copenhagen en sammanhållen storstadsregion runt Öresund där det är naturligt att bo, arbeta, studera eller söka rekreation på båda sidor av sundet. Den ökade integrationen och tillväxten i regionen har om 20 år skapat behov av en tredje förbindelse. Eftersom Öresundsbron och HH-förbindelsen bär sig och genererar överskott kan de tillsammans bidra till att finansiera ytterligare infrastruktur över Öresund, exempelvis en metro mellan Köpenhamn och Malmö, säger Peter Danielsson.
News Øresund – Emil Persson
Intervjuserie i News Øresund – Öresundsbron 20 år
I år fyller Öresundsbron 20 år. News Øresund uppmärksammar detta jubileum med en serie intervjuer med personer som lever och verkar i regionen, eller som spelat en viktig roll i dess utveckling.
Flertalet av intervjuerna ingår även i boken ”Checkpoint 2020 – människor, gränser och visioner i Öresundsbrons tid” (Makadam förlag) som getts ut i maj av Øresundsinstituttet och Centrum för Öresundsstudier vid Lunds universitet.
Läs fler intervjuer i serien:
”Jag vill bo där det händer”
Internationell rekrytering lyfte dansk e-handelsjätte i Malmö
Optimistiska borgmästarveteraner anser att vardagen gör skillnad
”Du kommer också att se mig i talarstolen”
Kärleksflytten till Sverige blev inte som hon tänkt
Vd:n när bron öppnade: ”Det var ett magiskt ögonblick!”
Forskningsanläggning gjorde tyske Ralf Trant till Öresundsbo
Med en musikalisk mission
Tidigare vd: dansk-svensk kulturmix ger företag en spännande utgångspunkt
Flytten från Stockholm öppnade hennes ögon för Öresundsregionen
Olikheter mellan dansk och svensk kultur ger dynamik i arbetslivet
Biologen på Pepparholm
Köpenhamn blev en fristad när Malmö kändes för trångt
Hon har sin bas på båda sidor sundet
Hamnfusion gav mer än ekonomisk vinst
Ingvar Carlsson hade bestämt sig: ”När jag blir statsminister ska bron byggas”
Han var med i beslutet om att bygga Öresundsbron
Med utsikt mot Sverige
Akademiker flyttade från Rumänien till Öresund – efterlyser en väg in på arbetsmarknaden
Öresundsbrons vd uppmanar staterna att tänka mer gränsöverskridande
”Danmark gillar sina fiskare – i Sverige ses vi som en pittoresk yrkesgrupp”
Den dolda vägen över Öresundsbron
Ung dansk skejtare lockad av kreativt gymnasium i Malmö
Svenska, danska eller ”skandigröt”
Passkontrollant är ett varmare jobb än hon trodde
Från bromotståndare till Öresundsentusiast
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
