Politik
Radikale Venstres partiledare avgår efter en äldre episod om sexuella trakasserier

Det danska mittenpartiet Radikale Venstres partiledare Morten Østergaard lämnar sin post. Det meddelade han efter ett internt krismöte på onsdagskvällen. Anledningen var att partikollegan Lotte Rod berättat om en episod för tio år sedan där hon upplevde oönskade sexuella närmanden från partiledaren. Under senaste tiden har det varit fler exempel i danska medier där kvinnor stått fram och berättat om sexuella trakasserier och ojämställdhet, och på det sättet satt liv i en ny Metoo-debatt.
Den politiska talespersonen och vice partiledare Sofie Carsten Nielsen tar över efter Morten Østergaard som varit partiledare sedan 2014. Det blev klart efter en omröstning i partiets folketingsgrupp. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv7 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet