Danska valet 2026
Skatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
Det är två veckor kvar till danska valet till Folketinget och valrörelsen har bjudit på många utspel. De tre regeringspartierna är delade i synen på pensionsfrågan och har alla presenterat varsitt förslag. Samtidigt tycks frågorna om bekämpningsmedel och förmögenhetsskatt samla partierna i respektive block. Blockpolitiken ser ut att göra återkomst även om både Socialdemokratiet och övriga regeringspartier håller dörrarna öppna för andra lösningar. Politiska experter är överens kring tre centrala frågor som särskilt dominerar valrörelsen.
Text: Fredrika Andersson & Henrik Smångs/News Øresund
– Det blir skatt, pension och dricksvatten. Det är de frågorna som ligger överst just nu, säger Kasper Møller Hansen, valforskare vid Köpenhamns universitet.
Han får medhåll av danska Altingets chefredaktör Jakob Nielsen, som även förväntar sig att regeringsbildningen kommer betyda alltmer ju närmre valet kommer.
– Det är mycket oklart vilka partier som kan samarbeta efter valet, säger Nielsen till News Øresund.
Socialdemokratiet har satt agendan
Det är Socialdemokratiet som har tagit kommandot över valrörelsen, menar Kasper Møller Hansen.
– Socialdemokratiet har varit väl förberedda och duktiga på att sätta valets dagordning, förklarar han vidare.

Socialdemokratiet har kopplat greppet om valrörelsen, menar valforskaren Kasper Møller Hansen. Foto: Johan Wessman/News Øresund
Møller Hansen menar att högerliberala Venstres statsministerkandidat, Troels Lund Poulsen, har haft svårt att styra den politiska dagordningen och står inför möjligheten att göra ett dåligt val.
Förmögenhetsskatten blev valrörelsens första stora fråga
I samband med att valet utlystes presenterade Mette Fredriksen ett förslag på att beskatta förmögenheter på över 25 miljoner danska kronor med 0,5 procent. Socialdemokratiet uppskattar att nästan 20 000 danskar kommer att påverkas av förmögenhetsskatten, som väntas dra in ungefär 6,5 miljarder danska kronor. Det har dock uppstått oklarheter om vilka som ska omfattas av skatten.
Förmögenhetsskatten har kritiserats av flera näringslivsaktörer. Bland annat Dansk Industri har lyft ett varningens finger och menar att den hotar många danska jobb. Likaså har de borgerliga partierna Venstre, Liberal Alliance och De Konservative samt mittenpartiet Moderaterne kritiserat förslaget.
– Om de människor som har betalat skatt och byggt upp en förmögenhet som de investerar i jobb tycker att det är oattraktivt att vara här, kommer de att flytta någon annanstans. Det kommer att göra Danmark fattigare, säger Lars Løkke Rasmussen till Danmarks Radio.
Förslaget får däremot stöd från det övriga röda blocket. Enhedslistan och Socialistiskt Folkeparti har själva kommit med egna förslag kring förmögenhetsskatt.
Enligt en opinionsundersökning från Berlingske i slutet av februari ställde sig 58 procent av danskarna bakom förslaget.
Pensionsutspel från samtliga regeringspartier
Socialdemokratiet, Venstre och Moderaterne har alla presenterat varsitt pensionsutspel under valrörelsen.
Socialdemokratiet vill följa en rekommendation från pensionskommissionen 2022, och bromsa den automatiska ökningen av pensionsåldern vart femte år från ett år till ett halvt.
– Den kommer att höjas långsammare än vad som har beslutats idag. Vi kommer att hålla fast vid principen att vi måste arbeta längre när vi blir äldre, sade Mette Frederiksen på partiets första stora presskonferens under valkampanjen.
Förslaget innefattar också en förlängning av förtidspensioneringen, den så kallade Arnepensionen. Enligt partiet skulle det innebära att knappt hälften av danskarna så småningom skulle kunna gå i pension tidigare från arbetsmarknaden.
Moderaterne vill framför allt hålla fast vid välfärdsöverenskommelsen från 2006. Det innebär att partiet vill behålla den nuvarande höjningen av pensionsåldern som ökar i takt med medellivslängden. De vill även införa ett system för deltidspension vilket innebär en förmån för de som vill stanna kvar på arbetsmarknaden. Partiet vill ge alla den möjligheten istället för att sluta jobba tvärt.
I söndags presenterade Venstre sitt pensionsutspel. Partiet vill utvidga seniorpensionen från dagens sex till nio år före Folkepensionsåldern, som i dag är 67 år. Seniorpensionen möjliggör för personer med långvarigt fysiskt krävande arbete att gå på tidig pension.
Röda blocket driver S framför sig om rent dricksvatten
Rent dricksvatten ser ut att bli en av valets viktigaste frågor, och en vattendelare för de politiska blocken.
I fjor publicerade Danmarks Naturfredningsförening en rapport som visade att det fanns bekämpningsmedelsrester i minst en dricksvattenbrunn i 95 av landets 98 kommuner, och att gränsvärdet överskreds i 78 kommuner.
Föroreningar och användning av bekämpningsmedel kan på lång sikt skada grundvattnet, varifrån danskarna får majoriteten av sitt dricksvatten.
Dricksvattnet var en central fråga även under Folketingsvalet 2022. Då lovade Mette Fredriksen att skydda 200 000 hektar dricksvatten från bekämpningsmedel. Valutspelet överlevde dock inte regeringsförhandlingarna med Moderaterne och Venstre.
I februari kom frågan upp igen då SF, De Radikale, Enhedslistan och Alternativet lade fram ett förslag i Folketinget om att begränsa användningen av bekämpningsmedel och gödsel i områden där grundvatten bildas. De kräver nu ett totalförbud av en kommande regering.
Under söndagens partiledardebatt stod det klart att de fått med sig Socialdemokratiet, då Mette Fredriksen inte sade sig se några alternativa lösningar på problemet.
Det gör däremot det blå blocket. Venstre vill, likt Moderaterne, begränsa användandet av bekämpningsmedel i sårbara grundvattenområden, men argumenterar inte för ett totalförbud.
Tillsammans med Liberal Alliance och Danmarksdemokraterne menar Venstre att grundvattenskydd ska ingå i det gröna trepartsavtalet, som för närvarande inte innehåller några bestämmelser kring dricksvatten.
Liberal Alliance och Dansk Folkeparti har hittills avvisat införandet av ett förbud, medan Konservatives ståndpunkt fortfarande är oklar.
Ny opinionsundersökning visar röd majoritet
En ny opinionsundersökning som Verian gjort på uppdrag av Berlingske visar att det röda blocket ser ut att gå mot en majoritet i Folketinget. Dessutom klättrar Socialdemokratiet ytterligare två procentenheter till 23,7 procent. Det ger partiet en starkare förhandlingsposition gentemot Moderaterne, som tidigare haft en viktig vågmästarroll.
Enligt mätningen får det blå blocket 76 mandat. Även om de bestämmer sig för att samarbeta med Moderaterne, som i mätningen får nio mandat, får de inte ihop till majoritet på 90 mandat.
– Mette Frederiksen kommer definitivt att bli statsminister. De andra har inte majoritet för någonting, så det är upp till Mette Frederiksen om hon vill gå den röda vägen eller mittenvägen, säger Kasper Møller Hansen till Berlingske.
Trots röd majoritet är det fortfarande fullt möjligt att det blir någon variant av en mittenregering. Det menar Thomas Juul-Dam, tidigare chefsrådgivare till före detta statsminister Helle Thorning-Schmidt (S).
– Jag tror fortfarande att det mest troliga scenariot är en regering bestående av Socialdemokratiet, Socialistiskt Folkeparti, Moderaterne och Radikale – även med detta resultat. Men undersökningen ger Mette Frederiksen en mycket stark position i förhandlingarna med Moderaterne, om alla andra faktorer förblir oförändrade, säger Thomas Juul-Dam till Berlingske.
I år är det nationella val i både Sverige och Danmark. Folketingsvalet kommer att hållas den 24 mars. I Sverige hålls val till kommun, region och riksdag den andra söndagen i september vart fjärde år. News Øresund kommer under året återkommande skriva om valen ur flera perspektiv.
Här kan du läsa samtliga artiklar om det danska valet.
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund


