Danmark
Ørsteds styrelseordförande avgår efter miljardstora nedskrivningar och reducerade tillväxtplaner

Danska energikoncernen Ørsted har fått känna av en tuff omsvängning från vindkraftssuccé till avbrutna projekt i USA som fört med sig miljardstora nedskrivningar vilket försämrat den finansiella situationen. I veckan tog bolagets mångåriga styrelseordförande Thomas Thune Andersen konsekvenserna och meddelade sin avgång samtidigt som Ørsted presenterade en bantad tillväxtplan.
När statliga danska olje-, kol- och gasföretaget Dong Energy under 2016-2017 omvandlades till börsnoterade Ørsted med hållbar energi och vindkraft som huvudfokus blev det starten på en mångårig succé. Företaget är idag en av världens större investerare i havsbaserad vindkraft och planerna för USA var stora. Men förutsättningarna ändrades och förra året såg sig Ørsted tvungna att avbryta två planerade vindkraftsparker utanför USA:s östkust. Det angavs som huvudorsak till att bolaget i början av november meddelade att de gör nedskrivningar på 28,4 miljarder danska kronor i sitt bokslut. För 2023 redovisar Ørsted därför en förlust på 20,2 miljarder danska kronor jämfört med en vinst på 15,0 miljarder under 2022.
Investeringsplanen bantas från 475 till 270 miljarder DKK till 2030
Tidigare i veckan meddelades att Ørsteds styrelseordförande sedan tio år, Thomas Thune Andersen, avgår i samband med bolagsstämman den 5 mars. Samtidigt presenterades en bantad tillväxtplan. Det tidigare målet om att nå 50 gigawatt installerad hållbar energi fram till 2030 ändras nu till ett mål på 35-38 gigawatt. I dagsläget har Ørsted uppfört närmare 16 gigawatt. Investeringsplanerna bantas samtidigt från 475 till 270 miljarder danska kronor fram till 2030. Affärsplanen uppges vara fullt finansierad utan behov av att resa ytterligare kapital.
Ändrar affärsmodellen för att minska riskerna
– Vi har prioriterat projekt i vår portfölj och genomför betydande förändringar i vår verksamhet, inklusive en översyn av vår affärsmodell för att minska riskerna. Vi presenterar nu en robust affärsplan och med ett fortsatt fokus på värdeskapande planerar vi att mer än fördubbla vår nuvarande installerade kapacitet för förnybar energi till 2030, säger Ørsteds koncernchef Mads Nipper i en kommentar till den nya tillväxtplanen.
(News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028