Näringsliv
Svenskarnas aktiesparande har ökat explosionsartat de senaste 30 åren
Svenskarnas aktieförmögenhet har ökat från knappt 60 000 kronor per person år 1995 till över en miljon kronor idag. Det gäller såväl direkt aktiesparande och sparande i aktiefonder som pensionssparande. Det visar en sammanställning gjord av Dagens Nyheter. Sverige är idag en av de främsta aktieekonomierna i världen och nyligen utnämndes Stockholm till Europas nya ”The Capital of Capital” av tidskriften The Economist.
Med ett börsvärde som uppgår till närmare 190 procent av BNP har Sverige Europas största inhemska aktiemarknad i förhållande till ekonomin skriver DN. Vägen dit har kantats av en rad reformer som skattemässigt gynnat aktiesparande. 1978 införs ett skattesparande som 1984 ersätts av det så kallade allemanssparandet. Det leder till att det 1990 finns 1,7 miljoner allemansfondkonton i Sverige. 1989 avskaffar Riksbanken valutaregleringen och därmed blir det fritt för svenskar att köpa utländska aktier och för utländska investerare att köpa svenska aktier. 1994 genomförs en pensionsreform där en premiepension med möjlighet till aktieinvesteringar införs i det allmänna pensionssystemet. 2012 införs ett skattegynnat investeringssparkonto, ISK.
På knappt 50 år har direkt och indirekt aktiesparande blivit något folkligt där den privata aktieförmögenheten har växt till cirka 10 000 miljarder kronor enligt DN:s beräkningar.
Den starka svenska kapitalmarknaden i kombination med starka universitet och teknikföretag har bidragit till att Sverige enligt Silicon Continent är det räknat per invånare fjärde starkaste landet i världen när det gäller att skapa unicorn-bolag, det vill säga teknikföretag som snabbt blir värderade till över en miljard dollar. Enligt Silicon Continent har det växt fram 48 unicorn-bolag i Sverige, såsom Klarna, Spotify, iZettle, King och Mojang.
(News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
