Infrastruktur
Regeringsbesked: tre miljarder extra för snabbare utbyggnad till fyra järnvägsspår Lund-Hässleholm
Inför invigningen av Fehmarn Bält-tunneln i början av 2030-talet behöver järnvägen i södra Sverige byggas ut. För att snabba på utbyggnaden av järnvägen mellan Lund och Hässleholm från två till fyra spår vill den svenska regeringen dubbla Trafikverkets förslag till inledande budget. Det meddelade statsminister Ulf Kristersson (M) och infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) på söndagen vid en presskonferens med utsikt över Öresundsbron vid Luftkastellet i Malmö.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) och infrastrukturminister Andreas Carlsson (KD) presenterade de nya satsningarna på infrastruktur vid en presskonferens med utsikt mot Öresundsbron. Foto: Regeringen/Linkedin
Den inledande budgeten för utbyggnad av Södra stambanan genom Lunds kommun och fram till Hässleholm utökas från 3,3 till 6,6 miljarder kronor under planperioden 2026-2037. Det kan jämföras med att regeringen tidigare beslutat att hela projektet får kosta 32,3 miljoner kronor i 2025 års prisnivå och där huvuddelen av pengarna tilldelas efter 2037.
Beskedet är en del i regeringens arbete med en ny nationell plan för transportinfrastruktur som omfattar 1 171 miljarder kronor mellan 2026 och 2037.
Flera stora satsningar i Skåne
Regeringens gav besked om en rad stora satsningar i Skåne med ett totalt värde på 7 475 miljoner i den så kallade länsplanen för Skåne:
- Utbyggnaden av Södra stambanan genom Lunds kommun och fram till Hässleholm från två till fyra järnvägsspår tidigareläggs genom att budgeten utökas från 3,3 till 6,6 miljarder kronor.
- Tidigarelagd byggstart av fler plattformsspår vid Malmö C.
- Malmö godsbangård byggs ut med nytt infartsspår för minst 750 meter långa godståg som en anpassning till EU:s TEN-T.
- Väg E65 mellan Svedala och Börringe byggs ut med bättre kapacitet och framkomlighet till Malmö Airport.
Brovinster ska kunna användas i Öresundsregionen
När det gäller frågan om den svenska andelen av Öresundsbrons framtida vinster ska kunna användas för att stärka infrastrukturen i Öresundsregionen gav regeringen besked om att de planerar ”att tillsätta en förhandlingsperson med uppdrag att analysera vilka åtgärder som bör genomföras med en sådan finansiering för att bäst gynna Öresundsregionen”.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
