Fehmarn
Utbyggda tågstationen vid Köpenhamns flygplats invigd

Danska statliga infrastrukturbolaget Sund & Bælt Holding invigde den utbyggda järnvägsstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup. Från vänster: Christian Wedell-Neergaard (regionrådsmedlem Region Sjælland), Allan S. Andersen (Tårnbys borgmester), Lars Gaardhøj (regionrådsformand Region Hovedstaden), Carl Johan Sonesson (Skånes regionstyrelses ordförande ) samt Mikkel Hemmingsen (adm. direktør Sund & Bælt). Foto: News Øresund – Johan Wessman
Tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup har byggts ut. På måndagen invigdes två nya perronger vid det tidigare godsspåret som löper under Metrostationen. Därmed ökar kapaciteten med upp till tio tåg per timme. Lösningen innebär att trafiken med gods- och passagerartåg blandas på de fyra spåren så att trafikslagen slipper invänta varandra. Resenärerna från Sverige kliver i fortsättningen av vid de nya spåren 11 och 12 med rulltrappa upp till flygplatsens Terminal 3 precis vid Metron medan de använder de tidigare spåren under tak vid hemresan.
”Två nya perronger, upp till 10 fler tåg i timmen och direkt access från flygplatsen ger större kapacitet till Öresundsbanan – en nyckelsträcka i järnvägskorridoren från Skåne till Sydsjälland och vidare ut i Europa”. Så beskrivs utbyggnaden av järnvägsstationen vid Köpenhamns flygplats i ett pressmeddelande från ägaren, statliga danska Sund & Bælt Holding. Det är ett infrastrukturbolag som är byggherre och ägare till den kommande Fehmarn Bält-tunneln men också ägare av Stora Bält-bron och halva Öresundsbron.

Region Skånes ordförande Carl Johan Sonesson, som även är ordförande i det dansk-svenska politiska samarbetet Greater Copenhagen, var med och talade vid invigning av den utbyggda järnvägsstationen. Foto: News Øresund – Johan Wessman
En del av danska Fehmarnkorridoren
Den utbyggda stationen vid flygplatsen är ett led i den nya så kallade Fehmarnkorridoren, som går från Öresundsbron ner till norra Tyskland. Inom korridoren byggs nu även Öresundsmotorvägen ut och i sommar påbörjas bygget av ett förbipasseringsspår på Öresundsbanan där den passerar Kalvebod. Öresundsbanan är järnvägen som förbinder Köpenhamn med Malmö via Öresundsbron. Andra delar av Fehmarnkorridoren är den nya järnvägen för 250 km/h mellan Köpenhamn och Ringsted, elektrifieringen och utbyggnaden till dubbelspår hela vägen från Ringsted till den kommande Fehmarn Bält-tunneln samt bygget av nyss öppnade Dronning Margrethe II:s bro över Storströmmen.
Miljarder i EU-stöd
Genom att Danmark gör en samlad utbyggnad av Fehmarnkorridoren har EU gått in med miljardstöd eftersom den utgör en viktig del av Trans-Europen Transport Network och Scandinavian-Mediterranen Corridor. EU-stödet uppgår till cirka 30 procent av kostnaden på 739 miljoner DKK för utbyggnaden av järnvägsstationen samt 40 procent av kostnden på 839 miljoner DKK för förbipasseringsspåret vid Kalvebod Brygge. EU-stödet till Fehmarn Bält-projektet uppgår till cirka 10 miljarder DKK.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
