Danmark
Danska säkerhetstjänster varnar för påverkansoperationer mot valet
”Det är mycket troligt att Danmark i nuvarande situation är ett självständigt, prioriterat mål för ryska påverkansoperationer”. Det skriver säkerhetstjänsterna i Danmark i ett gemensamt pressmeddelande inför folketingsvalet. Där varnar de också för att USA:s önskan om politisk förändring i Europa kan påverka valdebatten.
Det är Forsvarets Efterrettningstjeneste (FE), Politiets Efterrettningstjeneste (PET) och Styrelsen for Samfundssikkerhed som tillsammans varnar för yttre hot mot det danska folketingsvalet den 24 mars.
Ryssland största hotet
Tydligast är man om Ryssland, där säkerhetstjänsterna skriver att det är mycket troligt att Danmark är ett självständigt, prioriterat mål för påverkansoperationer. De menar att det omfattande stödet till Ukraina, bland annat genom ukrainsk vapenproduktion på dansk mark, gör landet till ett prioriterat mål.
Målet med påverkansoperationerna är att skapa otrygghet hos befolkning och beslutsfattare och få det danska stödet till Ukraina att minska. Det gör man bland annat genom desinformation och mindre cyberattacker från hackare som inte direkt kan kopplas till Ryssland. Konflikten om Grönland lyfts fram som ett område som Ryssland kan använda i sina påverkansoperationer.
Under valkampanjen ökar risken för överbelastningsattacker mot webbsidor, men underrättelsetjänsterna tror inte att de kommer få någon direkt effekt på valets genomförande.
USA vill ändra europeisk politik
De danska myndigheterna varnar också för USA. Regeringens ambition om politisk förändring i Europa ”kan komma till uttryck i aktiviteter från amerikanska myndigheter som kan få en smittande effekt på debatten i Danmark”, skriver de. De lyfter också fram att andra amerikanska aktörer än myndigheter, till exempel från den högerradikala Maga-miljön, kan försöka påverka debatten i Europa och Danmark.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
