Danmark
Energiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
Från pausat projekt till ett första steg mot förverkligande. Omvandlingen av Bornholm till en dansk-tysk energiö tog i veckan ny fart när Danmarks klimatminister Lars Aagaard (M) i veckan meddelade att regeringen gett statliga Energinet tillstånd att fortsätta med beslutsprocessen kring inköpet av en ny stor transformator. Den ska stå på Bornholm och ta hand om el från nya havsbaserade vindkraftsparker i södra Östersjön. Det rapporterar TV2 Bornholm.
Redan sommaren 2023 rapporterade Reuters om att Danmark och Tyskland träffat ett prelminärt avtal om energiö Bornholm. Det innebar att den danska ön skulle bli centrum för havsbaserade vindkraftsparker i södra Östersjön som skulle omfatta minst tre gigawatt. Från Bornholm skulle sedan nya elkablar leda 2 gigawatt till Tyskland och 1,2 gigawatt till Danmark. Sedan pausades projektet.
I början av 2025 fick energiön beviljat 4,8 miljarder danska kronor i EU-stöd och i veckan fick statliga Energinet tillstånd av den danska regeringen att starta beslutsprocessen kring inköp av landanläggningen inklusive transformator. Energiö Bornholm blir den den första i sitt slag i världen med en högspänningsanläggning och en så kallad hybrid interconnector på Bornholm, som ska samla upp och omvandla elen.
Till årsskiftet hoppas Danmarks klimatminister Lars Aagaard att det slutliga avtalet mellan Tyskland och Danmark om energiön ska vara klart och först då kan det slutliga beslutet tas.
– Vi har fått signaler från den tyska regeringen om att de vill inleda reella förhandlingar med oss om att dela ekonomin i projektet. Därför går vi nu in i nästa fas. Nu ska vi få klarhet i om det finns ett case som är attraktivt för Danmark och Bornholm, och sedan ska vi ta ställning till det i slutet av året, säger Lars Aagaard till TV2 Bornholm.
(News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark9 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
