Fastighet
Rekordlågt intresse för bostadsköp i Danmark i januari, visar nya siffror

Den danska efterfrågan på låneerbjudanden för köp av bostäder (ejerboliger) och sommarstugor sjönk i januari till den lägsta nivån sedan 2017 då statistiken började mätas. En del av förklaringen är de höga räntorna och det nya fastighetsskattesystemet, skriver Finans Danmark i ett pressmeddelande. Sammanlagt mottogs 1 874 låneerbjudanden i hela landet för köp av bostäder och sommarstugor, vilket var 45 procent färre jämfört med december 2023 och 10 procent färre jämfört med samma månad föregående år. Nedgången märks särskilt i Köpenhamnsområdet där antalet låneerbjudanden minskade med 66 procent jämfört med december i fjol. Den minskade efterfrågan förklaras till viss del av den generellt lägre efterfrågan på bostäder under vintern tillsammans med de högre räntorna på bostadslån. Men även det nya fastighetsskattesystemet tros ha påverkat – särskilt i Köpenhamn.
”Den stora nedgången i intresset för att köpa bostad i och omkring Köpenhamn kan sannolikt förklaras med det nya fastighetsskattesystemet. Det nya bostadsskattesystemet innebar en skatterabatt om bostadsskattesatsen ökade och om bostaden köptes innan bostadsskattesystemet trädde i kraft den 1 januari i år. Detta har sannolikt inneburit att ett stort antal bostadsköpare har påskyndat sin investering i en ny bostad – särskilt i Köpenhamnsområdet – för att få en eventuell skatterabatt. Det är nämligen främst köpare av ägarlägenheter i Köpenhamn och bostäder norr om Köpenhamn som har kunnat se fram emot en höjning av fastighetsskatten i år”, säger Peter Jayaswal, direktör för Realkredit och fastighetsfinansiering på Finans Danmark. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik12 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Infrastruktur12 månader sedan
Sveriges regering vill låta Öresundsbrons vinster stanna i regionen
-
Danmark9 månader sedan
Efter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen