Infrastruktur
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
I sommar kan resenärer ta direkttåg mellan Malmö och Oslo. Det är norska Vy som ligger bakom satsningen som i nuläget beskrivs som ett test. Företaget hoppas också få i gång ett långsiktigt samarbete med danska DSB på sträckan Oslo–Köpenhamn, en sträcka som inte trafikerats på 20 år.
Enligt Vy har intresset för tågresor ökat och man vill därför se fler avgångar till och från den norska huvudstaden för att göra det enklare att resa miljövänligt i Europa. Sommartåget, som kommer att rulla mellan 14 juli och 11 augusti, är ett första steg i företagets ambition att utöka sin utrikestrafik. Förhoppningen är att sommartåget ”blir en succé” som kan återkomma varje sommar. ”Det här är bara början”, säger Erik Røhne, Vy tågs koncerndirektör i pressmeddelandet.
Företaget har sedan våren 2024 även haft en dialog med danska DSB om ett samarbete på sträckan Oslo–Köpenhamn. DSB lämnade i höstas in en ansökan till Jernbanenævnet och Vy hoppas att sträckan kan trafikeras från 2026. Enligt Røhne är parterna nära en konkret lösning, och fler detaljer kommer under våren.
Det skulle i så fall inte bli första gången ett direkttåg band ihop de två nordiska huvudstäderna. För drygt 20 år sedan drev tågbolaget Linx, som ägdes av svenska SJ och norska NSB, tåg mellan Köpenhamn och Oslo via Göteborg. Dålig lönsamhet och ökad konkurrens från flyg ledde dock till att företaget likviderades 2004 och att sträckan lades ner.
Vy är en transportkoncern som ägs av den norska staten via Samferdselsdepartementet, vilka har de överordnade ansvaret för bland annat järnvägssektorn.
Jernbanenævnet är ett marknads- och konkurrensövervakningsorgan på järnvägsmarknaden som bland annat hanterar tillsyns- och klagomål.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


