Life Science
Läkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
Att den nya tidens läkemedel mot fetma och diabetes har blivit en global storsäljare skapar även nya jobb på den svenska sidan Öresund. I Limhamn i utkanten av Malmö finns kontraktstillverkaren Polypeptide som tillverkar aktiv råvara baserad på peptider och som används till bland annat dessa storsäljande läkemdel. Den starka efterfrågan gör att Polypeptide bygger ut fabriken i Limhamn för omkring 1,15 miljaarder svenska kronor och ska nu nyanställda 100 personer utöver de redan cirka 330 anställda.
– Hela vår koncern befinner sig på en väldigt expansiv marknad. Vår specialistkunskap är tillverkning av aktiv råvara i läkemedel baserad på peptider med goda läkemedelseffekter, som bland annat används i läkemedel mot diabetes och fetma och som säljer slut överallt. Det utgör en stor del av vår tillväxt, säger Lena Berdén, platschef för Polypeptides anläggning i Malmö, till Sydsvenskan.
Polypeptide har sina rötter i Ferring som startade av Frederik Paulsen i Malmö på 1950-talet. Idag är Polypeptide noterat på den schweiziska börsen och har genom stiftelser familjen Paulsen som huvudägare och som även kontrollerar Ferring med stort kontor vid kajkanten i Kastrup och huvudkontor i Schweiz. Polypeptide har närmre 1300 anställda med anläggningar i Sverige, Frankrike, Belgien, USA och Indien. I Malmö har företaget omkring 330 anställda.
(News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
