Turism/kultur
Malmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll

Den som inte hann anmäla sig till Köpenhamns maraton innan det blev slutsålt kan sikta in sig på att springa nya Malmö Marathon fem månader senare istället.
Den 12 oktober är det dags för Malmös första stadsmaraton sedan 1986. Start och mål för de 42 195 meterna kommer att vara på Ribersborgsstranden.
Bakom Malmö Marathon står Ann-Elise Lady och Johannes Tegner tillsammans med föreningen IF Malmö Löp. Deras förhoppning är att det ska bli ett återkommande arrangemang som etablerar Malmö som en löparstad.
Det blir både ett fullängdsmaraton och en halvmara på 21 097 meter samma dag. Loppen är planerade så att så många som möjligt av Malmös landmärken ska passeras.
– Halvmaran kommer nästan bara vara i centrala Malmö medan maratonbanan kommer att inledas med att gå söderut längs havet och sedan ta en loop innan man går in på halvmaratonbanan, säger Ann-Elise Lady till Sydsvenskan.
Ambitionen är att få runt 5 000 löpare.
– Vi vill hellre vara det mysiga loppet än det jättestora, säger Ann-Elise Lady.
I Köpenhamn har Copenhagen Marathon vuxit ut till den jättestora löparfesten. Alla de 20 000 platserna till årets lopp, som går den 11 maj, är redan slut. Loppet har sprungits varje år sedan 1980, med undantag för pandemiåren 2020 och 2021.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060