Danmark
Dansk ministerrockad: tre socialdemokrater byter portfölj
Det stuvas om i den danska regeringen. Danmarks skatteminister Ramsus Stoklund blir udlændinge- og integrationsminister. Kaare Dybvad Bek, som hade den posten, blir beskæftigelsesminister, och den före detta beskæftigelsesministern Ane Halsboe-Jørgensen tar Stoklunds plats som skatteminister. Det skriver Statsministeriet i ett pressmeddelande.
Stoklund har tidigare varit partiets talesperson på udlændinge- og integrationsområdet, och är enligt Ritzau känd som ”något av en hardliner” på området. Statsminister Mette Frederiksen har inte sagt vad rockaden beror på, men Statsministeriet skriver i pressmeddelandet att rockaden varit planlagd sedan tidigare. På grund av drönarlarmen vid Kastrups flygplats gavs det inte någon presskonferens.
(News Øresund)
Fotnot: Skatteminister motsvarar Sveriges finansminister, udlændinge- og integrationsminister motsvarar migrationsminister och beskæftigelsesminister motsvarar arbetsmarknadsminister.
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle9 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanDanmark går på högvarv – men danskarna är pessimistiska om den ekonomiska framtiden
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
