Arbetsmarknad
Ny kvartalsstatistik: Öresundspendlingen upp nio procent
Antalet Öresundspendlare fortsätter att öka. Enligt den senaste kvartalssiffran, från första kvartalet 2025, uppgår antalet pendlare 21 972 personer – en ökning med nio procent jämfört med samma period förra året.
Enligt Region Skånes senaste årsstatisk var det rekordmånga som pendlade mellan Sverige och Danmark under 2023. De allra flesta, 20 119 personer, var Öresundspendlare med arbetsplats i antingen Östdanmark eller Skåne.
Kvartalssiffrorna för 2024 har pekat på en fortsatt stark utveckling, och den senaste kvartalssiffran tyder på att trenden håller i sig. Under årets första kvartal uppgick antalet Öresundspendlare till 21 972 personer, vilket svarar till en ökning med nio procent jämfört med första kvartalet 2024.
Antalet pendlare från Sverige till Östdanmark, som står för den absoluta majoriteten, fortsätter att öka, något som även syns i årssiffran. Under första kvartalet 2025 pendlade 21 149 personer från Sverige till Östdanmark – en ökning med elva procent jämfört med samma period året innan.
Samtidigt minskar antalet danskar som väljer att arbeta i Skåne. 823 personer pendlade till Skåne under årets första kvartal, vilket är en minskning med tretton procent jämfört med första kvartalet 2024.
Till skillnad från årsstatistiken är kvartalsstatistiken inte säsongsrensad. Det innebär att den kan variera över året – exempelvis att fler jobbar inom hotell och restaurang under sommaren, så kvartalssiffran bör inte jämföras med helårssiffran. Däremot kan kvartalsstatistiken ge en fingervisning om utvecklingen.
Region Skåne driver, med hjälp av Danmarks statistik och SCB, Öresundsdatabasen Örestat.
(News Øresund)
Denna nyhet utgör en oberoende och journalistiskt värderad del av projektet ”Gränspendling över Öresund med unga i fokus” där Øresundsinstituttet och News Øresund är en självständig part. Projektet medfinansieras av Interreg ÖKS.
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund

