Øresund
Rekordmånga fåglar häckade på Pepparholm i år
Pepparholm. En gång om året låter Øresundsbro Konsortiet journalister följa med ut till den konstgjorda ön Pepparholm. News Øresund var med i år och fick se curryeternell men spanade förgäves efter något av de sexton häckande paren av skedstork.
Text: Lennart Hedstigen/News Øresund
Hans Ohrt, miljöspecialist på Øresundsbron, framhåller att Pepparholm är unik i Skandinavien som en helt konstgjord ö där inget fanns från början.
När Öresundsbron byggdes behövdes en förbindelselänk mellan tunneln och bron. Det blev Pepparholm, som helt är gjord av muddermassor från bygget. Varken djur eller växter har planerats in eller tagits dit medvetet. Allt som finns där har kommit via vind, hav, fågelspillning eller suttit på däcken på de servicebilar som är de enda som tillåts på ön.
Det är låg buskartad växtlighet som dominerar den 110 hektar stora området med främst havtorn, björk och vide.
– Det är samma mönster vi ser på Pepparholm som när istiden drog sig tillbaka, säger Hans Ohrt.
Under året har rekordmånga olika fågelarter häckat på ön. Bland de fyrtio arterna är hämpling och törnskata, som båda är vanliga i Skåne, nya för i år. En mer unik fågel i regionen är skedstorken, som det nu finns sexton häckande par av på Pepparholm.
Under News Øresunds besök på ön dominerades fågellivet av fiskmåsar, kråkor och solande skarvar i massor på sydsidan. Runt 1 500 skarvbon har observerats i år. Nu har man även börjat övervaka fågellivet med hjälp av drönare för att lättare kunna hitta bon där växtligheten blivit tätare.
Hans Ohrt berättar att man kartlagt 650 olika växter på ön där curryeternellen är den mest överraskande. Den finns varken i Sverige eller Danmark och tros ha kommit hit genom att frö har blåst till ön, där den gula blomman trivs i den kalkhaltiga marken.

Curryeternellen växer varken i Sverige eller i övriga Danmark, men den finns på Pepparholm. Foto: News Øresund
På frågan vad som överraskat mest med Pepparholm lyfter miljöspecialisten Ohrt inte fram någon speciell blomma eller fågel, utan hela utvecklingen på ön.
– Det var ingen som förväntade sig den här utvecklingen. Det gjordes hundratals miljörapporter inför brobygget, men inte en rad skrevs om vad som kunde hända på Pepparholms orörda mark.
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn

