Life Science
Sveriges utrikesråd varnade för konsekvenserna av ett handelskrig när Trump tar över
Sveriges utrikesråd för handelsfrågor, Camilla Mellander, uttryckte vid ett möte med life Science-branschen oro för vad som händer när Donald Trump tillträtt som USA:s president.
– Det är avgörande att EU kan behålla sin enighet och fortsätta agera tillsammans, sa hon angående Trumps hot om kraftiga tullar.
Det nytillträdda utrikesrådet Camilla Mellander talade på Medicon Valley Alliance nyårsmottagning som hölls på svenska ambassadörens residens i Köpenhamn förra veckan.
Hon betonade vikten av samarbete mellan länder och gjorde en poäng av att de två länder som troligen utkämpat flest krig mot varandra nu arbetar tätt tillsammans, vilket framför allt märks i Öresundsregionen.
Mellander betonade i sitt tal hur viktigt samarbetet mellan USA och Sverige respektive Danmark är, men hon uttryckte också oro för vad som händer när Donald Trump tar över.
– Vi vet inte vad som händer med tullarna, om de blir tioprocentiga, tjugoprocentiga, gradvisa eller hur det blir, men det kommer högst troligt att bli tullar.
– Handelskrig är mycket riskfyllda, speciellt när det råder geopolitiska spänningar. De är också väldigt dyra, framför allt för slutkonsumenten, varnade hon.
Medicon Valley Alliance – MVA – är en dansksvensk samarbetsorganisation för life science-aktörer i Greater Copenhagen-området. Varje år har de en välbesökt nyårsmottagning en bit in i januari med plats för mingel och nätverkande.
(News Øresund)
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad10 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
