Infrastruktur
Malmö planerar för att låta Öresundsmetron växa in i staden

Malmö tar diskussionen om en Öresundsmetro ett steg vidare och utreder nu hur fler tunnelbanestationer kan byggas i staden. På onsdagen beslutade kommunstyrelsen att utreda ett Metrosystem i Malmö.
I höst är Köpenhamn och Malmö klara med den fjärde utredningsfasen om en tunnelbana mellan städerna, Öresundsmetron. Genom att koppla samman Malmö med Köpenhamns Metrosystem skapas en ny pendlingsmöjlighet med en restid över Örsund på 20 minuter och med avgångar var 90:e sekund i rusningstid. I Malmö planeras för två stationer i Västra hamnen/Dockan och en vid Malmö C.
Men nu vill Malmös politiker ta planerna på en Öresundsmetro ett steg vidare. Kommunstyrelsen beslutade på onsdagen att inleda en utredning av en vidare utbyggnad av Metron i Malmö. Företrädare för Malmö har tidigare nämnt Värnhemstorget och Södervärn som två tänkbara stationer för Öresundsmetron.
– Med Öresundsmetron knyter vi ihop Malmö och Skåne ytterligare med Köpenhamn och Själland, och detta på ett sätt att vår arbetsmarknadsregion växer med motsvarande ett helt Stockholm. Med metron kan ytterligare 1 miljon människor ta sig till eller från jobbet inom en timme. Det betyder mycket för företagen som behöver rekrytera och för alla som får en smidigare vardag. Till detta kommer också att Sverige med metron får möjlighet att transportera mer gods på Öresundsbron, som ju avlastas från de dagliga pendlarna. Metron är alltså bra både för människorna, klimatet och den svenska exportindustrin och tillväxten, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande, i en kommentar.
Beslutet om en Öresundsmetro måste samordnas med Köpenhamns planer på en fortsatt utybyggnad av Metron. Den nya cityringen som invigde i höstas har redan blivit succé med fler passagerare än beräknat. Under 2028 väntas dessutom Fehmarn Bält-tunneln invigas och den väntas skapa ett ökat trafikflöde över Öresundsbron och därför pågår utredningar såväl av en Öresundsmetro som en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör för att avlasta Öresundsbron. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik12 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Infrastruktur12 månader sedan
Sveriges regering vill låta Öresundsbrons vinster stanna i regionen
-
Danmark9 månader sedan
Efter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen