Danmark
Danmark nära köp av fler amerikanska stridsflyg

Enligt uppgifter till Berlingske står Danmark på randen till ett nytt stort inköp av amerikanska stridsflyg. Dessutom ska landet nu permanenta sin närvaro på Grönland.
Enligt tidningen Berlingskes uppgifter rör det sig om 16 nya F-35-plan till en kostnad av 29 miljarder danska kronor. Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (Venstre) vill dock varken bekräfta eller dementera uppgifterna.
2016 köpte Danmark in 27 F-35-plan, men bara 15 av dem är i landet. Sex av dem blir använda till träning i USA, och ytterligare sex har inte blivit levererade.
Det är alldeles för få, enligt flera militäranalytiker. Peter Viggo Jakobsen, lektor vid Forsvarsakademiet kallar antalet ”ett skämt” i Berlingske.
Uppgifterna om de nya stridsflygen kommer strax efter att Danmark köpt in luftförsvar för rekordsumman 58 miljarder danska kronor.
Dessutom förhandlas det i Folketinget om en ny så kallad ”Arktispakke”, som bland annat täcker in Danmarks förehavanden på Grönland. Återigen enligt Berlingskes uppgifter förväntas avtalet innehålla ett permanent danskt grönlandsregimente, inköp av maritima patrullflyg och två nya arktiska skepp.
(News Øresund)
-
Danmark10 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Danmark9 månader sedan
Efter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedan
Första spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark9 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedan
Läkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara