Politik
Altinget om danska kommun- och regionvalet: Skifte av överborgmästare i Köpenhamn och bildandet av Region Östdanmark vänder kraften inåt och kan ta fokus från Öresundssamarbetet
Sammanslagningen av Regionerna Själland och Huvudstaden till den nya jätteregionen Östdanmark och följderna av den hårda kampen om posten som överborgmästare i Köpenhamn kan leda till att såväl regionens som kommunens politiker och administration måste rikta kraften inåt för att hantera alla förändringar. Det kan leda till en minskad fokus mot samarbetet över Öresund under några år. På sikt kommer dock den gränsregionala tillväxtkraften att styra blicken mot Öresund igen. Det var budskapet från Altinget Danmarks chefredaktör Jakob Nielsen när han talade vid Øresundsinstituttets fullsatta dansk-svenska nätverksmöte på Sveriges ambassadörs residens i Köpenhamn på torsdagskvällen.
Den 18 november är det kommun- och regionval i Danmark. Oavsett vilket parti som slutligen får sin kandidat utnämnd till överborgmästare i Köpenhamn så blir det en ny person på posten eftersom socialdemokratiets nuvarande överborgmästare Lars Weiss inte ställer upp i valet. Om Enhedslistens kandidat Line Barfod eller Socialistisk Folkepartis Sisse Marie Welling blir överborgmästare efter mer än 100 års socialdemokratiskt styre har de inte lika nära kontakt med den danska mittenregeringen som en socialdemokratisk överborgmästare. Samtidigt måste administrationen i så fall efter mer än 100 år av socialdemokratiskt styre hitta formen för att arbeta med ett annat parti som har posten som överborgmästare berättade Jakob Nielsen och det menar han kommer att ta fokus från samarbetet över Öresund. Han påpekade också att även om Socialdemokratiet lyckas behålla posten som överborgmästare så kommer det att bli förändringar med Pernille Rosenkrantz-Theil på posten.
– Det blir en helt ny sorts socialdemokrati i Köpenhamn säger Jakob Nielsen och visar fram Pernille Rosenkrantz-Theils bok København, København.
– Ingenstans i boken nämns Öresund eller Malmö.
En stor skillnad mellan Pernille Rosenkrantz-Theils politiska förslag i sin valkampanj och tidigare socialdemokratiska överborgmästares politiska arbete är dels att hon tagit ställning för fler parkeringsplatser i Köpenhamn, dels en förändrad stadsplanering och bostadspolitik.
Samtidigt noterar Jakob Nielsen att Pernille Rosenkrantz-Theil som överborgmästare skulle ge Köpenhamn en ännu närmare kontakt med regeringen.
– Hon är god vän med statsminister Mette Frederiksen och de har ett sommarhus tillsammans.
Men Pernille Rosenkrantz-Theil var inte socialdemokrat från början. Hon startade sin politiska karriär inom vänsterpartiet Enhedslisten som hon under perioden 2001-2007 representerade i Folketinget. Sedan 2011 är hon socialdemokrat och var i två omgångar minister, 2019-2022 barn- och undervisningsminister och därefter social- och boendeminister mellan 2022 och 2024. Därefter avgick hon som minister för att utses till Socialdemokratiets toppkandidat till posten som överborgmästare i Köpenhamn i höstens val.
Även när det gäller den dansk vårdreformen och sammanslagningen av Region Själland och Region Hovedstaden till Region Östdanmark menar Jakob Nielsen att den kommer ta fokus och energi från samarbetet över Öresund. Men på några års sikt tror han ändå att Öresundsregionens betydelse för ekonomisk tillväxt och utveckling kommer att styra tillbaka Köpenhamns och Östdanmarks fokus mot Öresund.
(News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
-
Samhälle12 månader sedanLund lockar allt fler utländska studenter
