Okategoriserade
Första danska banken med negativ inlåningsränta

Från och med den 9 mars får såväl privat- som företagskunderna betala för att ha sina pengar stående på dag-till-dag konton hos danska FIH Erhvervsbank. Foto: FIH Erhvervsbank
Danska FIH Erhvervsbank sänker från och med den 9 mars inlåningsräntan på såväl privat- som företagskunders dag-till-dag konton till minus 0,5 procent. Det meddelar banken på sin hemsida.
FIH Erhvervsbank hänvisar till att de själva måste betala en negativ ränta när de placerar sina kunders pengar. Anledningen är att den danska Nationalbanken under den senaste månaden tvingats sänka sin inlåningsränta fyra gånger så att de nu är minus 0,75 procent. Det innebär att de danska bankerna får betala 75 öre per år för varje hundralapp de vill placera hos Nationalbanken.
Närmare 20 000 kunder påverkas av bankens beslut att ha en negativ inlåningsränta. Anledningen till att FIH Erhvervsbank blir första av de danska bankerna att införa en negativ inlåningsränta är att banken är under avveckling. Därför kan inte banken driva inlåningsverksamheten med underskott eftersom avvecklingen inte får sluta med en förlust. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
