Fehmarn
Transportbranschen: fler hinder måste rivas när Fehmarn Bält-tunneln är klar
Köpenhamn. Integrationen mellan de nordiska och baltiska länderna samt Tyskland har stärkts på senare tid. Den kommande Fehmarn bält-förbindelsen är ett led i det stärkta samarbetet, konstaterade ambassadörer under evenemanget Øresund Talks på Glyptoteket i Köpenhamn tidigare i veckan. Representanter från godstransportsektorn förutspår dock flera utmaningar när tunneln väl står klar.
När Fehmarn bält-förbindelsen är färdigbyggd kommer ett ännu större område att knytas samman och bilda ett storstadsområde som sträcker sig från Köpenhamn till Hamburg med 10 miljoner invånare, enligt Hans Wallmark, Sveriges ambassadör i Danmark.
Under paneldiskussionen om den globala maktförskjutningen lyfte Hans Wallmark fram relationen mellan länderna i regionen som en nordeuropeisk familj.
– I de nordiska länderna är vi systerländer. De tre baltiska länderna är våra kusiner, och Tyskland och Polen är våra viktigaste farbröder och fastrar, sade han.

Från höger: Veronika Wand-Danielsson, Sveriges ambassadör i Tyskland, Anke Meyer, Tysklands ambassadör i Danmark, och Hans Wallmark, Sveriges ambassadör i Danmark, talade om den geopolitiska osäkerheten vid Øresund Talks på Glyptoteket i Köpenhamn. Foto: News Øresund
Godstransportbranschen förutser byråkratiska utmaningar
För Henrik Dahlin, vd för logistikföretaget Green Cargo, är det viktigt att transportsystemet i Öresundsregionen är extremt tillförlitligt, men han befarar byråkratiska utmaningar när Fehmarn bält-förbindelsen öppnar.
Det är till exempel ett krav att personalen som arbetar med godstransporter ska kunna tala språket i det land de rör sig i. Därför måste Green Cargo byta besättning tre gånger mellan Malmö och Hamburg. Dahlin vill gärna bli av med hinder som detta.
– Det finns också tekniska hinder som måste undanröjas, sade han under Øresund Talks.
Birna Odefors, vd för containerterminalen APM Terminals i Göteborg, anser att det behövs investeringar i infrastrukturen för att hantera den ökande godstrafiken.
– Och det måste gå snabbt, men investeringarna måste vara långsiktiga, sade hon.
Större ökning av integrationen i Öresundsregionen under de senaste tre åren
Vid evenemanget presenterades den nya rapporten Öresundsindex 2026 av Linus Eriksson, verkställande direktör för Öresundsbro Konsortiet. Han jämförde utvecklingen av integrationen i Öresundsregionen med en hockeyklubba.
– Ökningen är mycket tydlig. Särskilt under de senaste tre åren, som står för två tredjedelar av tillväxten för hela perioden, sade Linus Eriksson.

Linus Eriksson, vd för Öresundsbro Konsortiet, presenterade den nya analysen Öresundsindex 2026. Foto: News Øresund
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
