Fastighet
Stadsarkitekterna: Så blir året som arkitekturhuvudstad för Köpenhamn (och Malmö)

Köpenhamn är arkitekturhuvudstad 2023 och firar med satsningen ”Copenhagen in Common”. Men även Malmö tar del av festligheterna under rubriken ”Malmö in the Making”. Men hur ser samarbetet städerna emellan ut? Och hur kommer städerna att utvecklas i framtiden?
Detta diskuterade Köpenhamns stadsarkitekt Camilla van Deurs och Malmös dito Finn Williams på konferensen Real Estate Øresund den 9 februari.
Köpenhamns ”hemliga ställen”
Camilla van Deurs berättade om projektet ”Open house”, som de har tillsammans med Arkitektur Center. Där öppnar de upp 50 ”hemliga ställen” som vanligtvis är stängda för allmänheten.
– Inom en vecka hade 62 000 personer skrivit upp sig. För mig är det en indikation på att det finns ett enormt intresse från allmänheten att lära sig om sin stad, säger Camilla van Deurs.
Hon säger att Köpenhamn, tillsammans med resten av städerna i Öresundsregionen, hotas av stigande havsnivåer och andra klimatförändringar, och ett annat projekt vänder sig till företag som ska experimentera med olika, mer hållbara byggmaterial.
Den mest internationella staden i Skandinavien
Finn Williams, nyligen utsedd till Sveriges mäktigaste inom design och arkitektur av tidskriften Rum, berättade om satsningen ”Malmö in the Making”.
– Bilden av Malmö är en segregerad stad, men verkligheten är såklart mycket mer komplex än rubrikerna. Vi har en ovanligt sammanhängande stadsstruktur med en extraordinär mångfald, med en majoritet av minoriteter och en väldigt ung befolkning. För mig säger skapar det en förutsättning att skapa den mest internationella staden i Skandinavien, säger Finn Williams.
Stadsplanering som integration
Visionen är att använda stadsplanering till att bygga ett integrerat Malmö. I år kommer runt 30 evenemang äga runt om i staden. Det rör sig bland annat om stadsvandringar med barn som guider, designdagar och debatter om hur man säkrar en plats för kultur och konst i staden.
– Alla dessa frågor vill vi utforska i samarbete med ”Copenhagen in Common”. Vi vill inte konkurrera med Köpenhamn, men spela på Malmös styrkor: att staden har en vilja att utvecklas. Köpenhamn kollar på vad de har gemensamt, medan vi i Malmö är intresserade av att diskutera våra skillnader och hur vi kan bli bättre, säger Finn Williams.
Henrik Smångs – News Øresund
-
Danmark9 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark11 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark12 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Norden12 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik11 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark8 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil