Näringsliv
Sydsvenska handelskammaren går till domstol för att stoppa gränskontrollerna

I onsdags lämnade Sydsvenska handelskammaren in en ansökan om rättslig prövning av Sveriges gränskontroller till Högsta förvaltningsdomstolen. Syftet är att upphäva regeringens beslut och stoppa gränskontrollerna mot Danmark och Tyskland.
I april slog EU-domstolen fast att Österrikes gränskontroller strider mot EU-rätten, då de förlängts utan att man hänvisat till grundläggande nya orsaker. Det är denna dom som ligger till grund för Sydsvenska handelskammarens val att gå till domstol, liksom skrivelserna i om stärkta gränskontroller i Tidöavtalet mellan den svenska regeringen och Sverigedemokraterna. Det rapporterar Sveriges radio. (News Øresund)
Läs mer: Förlängningen av Danmarks gränskontroller har varit olaglig, enligt juridiska experter
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder