Näringsliv
Rekordmånga kryssningsfartyg till Copenhagen Malmö Port

Kryssningtrafiken slår nya rekord för Copenhagen Malmö Port som i år tar emot kryssningsfartyg såväl i Köpenhamn som i hamnarna i Malmö och Visby. Foto: News Øresund
Det går bra för Copenhagen Malmö Port, CMP. Hamnarna fick förra året nästan 16 procent fler kryssningspassagerare, omsättningen ökade med 27 miljoner till 839 miljoner svenska kronor och rörelseresultat ökade med 35 miljoner till 78 miljoner svenska kronor.
– Vi ser en stark utveckling för kryssningsverksamheten. Fartygen blir större och antalet anlöp fler. Dessutom hanterar vi fler s.k. Turn Around-anlöp, där fartygen byter passagerare hos oss. Detta befäster tydligt Köpenhamns position som den ledande kryssningsdestinationen i norra Europa och bekräftas också av de fina betyg vi får från våra kunder. Samtidigt ser vi också ökat intresse för Malmö sedan det står klart att CMP får ta emot större fartyg där också, säger Copenhagen Malmö Ports vd Barbara Scheel Agersnap i ett pressmeddelande.
Även den övriga hamnverksamheten växer. Under det senaste året har hamnens verksamhet med torrbulk ökat liksom RoRo-volymerna och järnvägstrafiken i Malmö medan containerverksamheten betecknas som stabil.
Copenhagen Malmö Port är ett driftsbolag som driver hamnarna i Köpenhamn och Malmö samt kryssningshamnen i Visby. Företaget bildades 2001 och ägs till 50 procent av danska By & Havn (ägt av Köpenhamns kommun och danska staten), 27 procent av Malmö stad samt 23 procent av privata ägare i Sverige. Styrelseordförande är Mads Lebech, vd för Industriens Fond, och vice ordförande är den skånska politikern Ilmar Reepalu (S). (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
