Infrastruktur
Ny säkerhetsparkering i Malmö för lastbilschaufförer som färdas över bron
Med fokus på lastbilschaufförers trygghet anläggs nu en ny säkerhetsparkering vid Olleboterminalen i Malmö. Parkeringen, som öppnar i november i år, kommer att erbjuda duschar, toaletter, en lounge, kameraövervakning och möjligheten att boka en plats i förväg. Den nya parkeringen är resultatet av samarbetet mellan Drivers First, Venturi Fastigheter och Øresundsbron. Genom att etablera nya säkerhetsparkeringar för tung trafik hoppas man kunna erbjuda lastbilschaufförer en tryggare och mer hållbar arbetsmiljö.
I ett pressmeddelande från Øresundsbron framgår att de tre samarbetsparterna ser fördelar med etableringen av en ny parkering. Drivers First, som är ett svenskt företag med fokus på lastbilschaufförers arbetsmiljö, ser nyttan en säkerhetsparkering i Malmö kan göra för branschen. Venturi, som är fastighetsägare uppskattar att kunna bidra till att göra Malmö till en knutpunkt för transport och Øresundsbron ser hur initiativet ökar brons attraktivitet som transportväg.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


