Näringsliv
Motvind för Malmös tidigare framgångskluster med dataspelsutvecklare
Dataspelsutveckling har under många år varit en tillväxtbransch i Malmö och i hela Sverige. Men nu sprider sig krisen i branschen med nedskärningar och uppsägningar som följd. Efter en topp under pandemiåren har efterfrågan på dataspel minskat liksom företagens lönsamhet, många spel har blivit försenade i utvecklingen och besvikna riskkapitalister tvekar om nya satsningar rapporterar Sydsvenskan.
Malmös största spelstudio, franskägda Massive, erbjuder enligt Sydsvenskan anställda att självmant sluta på företaget genom ett stödprogram. Anledningen uppges vara att de senaste årens satsningar på Avatar- och Star Warsspelen floppat. Nu fokuserar Massive på sitt framgångsrika spel The Division.
Förra månaden blev det känt att den sydvenska branschorganisationen Game Habitat sagt upp hyreskontraktet till spelutvecklingshuset Devhub som varit samlingsplats för ett minskat antal dataspelsutvecklare. Danska IO Interactive har lämnat Devhub för egna lokaler i Malmö medan Paradox och Thunderful lagt ner sina Malmökontor som fanns i Devhub. Antalet anställda spelutvecklare hos företagen i Devhub har enligt Sydsvenskan minskat från som mest 180 till omkring 60 idag. Game Habitat har beslutat att inte fortsätta vara själva hyresvärd till spelutvecklingsföretag och ska nu flytta till mindre lokaler.
– De underliggande effekterna hade vi sett även utan pandemin. I min värld är förändringarna kopplade till att tekniken har mognat, det har blivit lättare för fler människor att tillverka spel. Tidigare dominerades marknaden av större spelbolag, men idag har konkurrensen ökat betydligt från en mängd mindre och oberoende spelutvecklare, säger dataspelsutvecklaren Massives grundare och tidigare delägare Martin Walfisz till Sydsvenskan.
De största dataspelsutvecklarna i Malmö
Massive
Sharkmob
IO Interactive
Avalanche
King
Tarsier studios
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
