Danmark
Premiär för DSB:s nya EuroCity tågvagnar på sträckan Köpenhamn – Hamburg
På måndagen var det premiär för danska DSB:s nya röda EuroCity tågset som sätts in på sträckan Köpenhamn – Hamburg. DSB uppger att de beställt 16 tågset av den spanska leverantören Talgo och som ska levereras mellan 2025 och 2027. De nya tågseten gör det möjligt att från maj nästa år öka trafiken till tio dagliga avgångar mellan de två städerna.
De 16 nya EuroCity-tågseten är ett led moderniseringen av det danska tågsystemet. De nya tågvagnarna dras av de nya EB-lok som redan är i drift hos DSB. Nästa steg är leveransen av minst 100 elektriska IC5-tågset. Sista steget tas när upphandlingen av framtidens nya förarlösa S-tåg i det danska huvudstadsområdet blir klar. De nya tågen får alla en enhetlig röd färg.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
