Infrastruktur
Helsingborgspolitiker uppskattar att Region Skåne trycker på regeringen om HH-förbindelse
Tre frågor till Helsingborgs kommunstyrelses ordförande Peter Danielsson (M) om Region Skånes besked om att regionen vill gå in som medfinansiär och delägare i en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör, HH-förbindelsen.
Hur ser du på Region Skånes vilja att bli delägare och medfinansiär i en fast HH-förbindelse?
– Det betyder mycket att Region Skåne så tydligt trycker på för att regeringen ska fatta beslut om en fast HH-förbindelse och visar att de tror så mycket på investeringen att de är beredda att gå in som delägare.
Hur tror du Region Skånes besked kan påverka danska och svenska statens framtida beslut om en ev. fast HH-förbindelse?
– Det är positivt att Region Skåne så tydligt signalerar att investeringen är viktig och bör genomföras så fort som möjligt.
Vad förväntar du dig av HH-utredningen som kommer att presenteras i slutet av januari?
– Jag förväntar mig en gedigen rapport om hur en fast HH-förbindelse kan byggas och vilka nyttor den ger, som kan ligga till grund för att ta frågan vidare.
(News Øresund)
Läs mer: Region Skåne vill gå in som delägare och medfinansiär til en HH-förbindelse
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Samhälle12 månader sedanKöpenhamns flygplats i Kastrup växer snabbare och har nu 31 procent fler passagerare än Arlanda
