Danmark
Lonely Planet varnar för överturism i Köpenhamn

Köpenhamn är drabbat av överturism, enligt den kända resguiden Lonely Planet. Under 2018 placerades Köpenhamn högst på listan över städer Lonely Planet rekommenderade ett besök i, men nu publicerar resguiden en alternativ lista på städer turister bör besöka för att slippa folkmassorna i den danska huvudstaden.
Aarhus, Oslo, Utrecht, Hamburg och Glasgow är bättre alternativ för den turist som vill undvika folkmassor, stök och andra turistrelaterade problem i det överbesökta Köpenhamn, enligt Lonely Planet. Pendeln har svängt snabbt, då Köpenhamn så sent som 2018 rekommenderades som den mest spännande staden att besöka.
Problemet med överturism är något turistorganisationen Wonderful Copenhagen varnade för redan i början av sommaren, då man förändrat sin marknadsföring. Istället för att lyfta platser som Nyhavn och Den lille havefrue, där turistmängderna är stora, vill organisationen bredda bilden av Köpenhamn till att omfatta delar utanför innerstan.
Enligt Wonderful Copenhagen kommer turismen att fördubblas till år 2030. 2018 var antalet gästnätter i Köpenhamn 15,2 miljoner, och år 2030 beräknas antalet gästnätter nå 29,5 miljoner om den nationella turiststrategin lyckas. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028
-
Politik7 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner