Samhälle
Danmarks transportminister vill utreda direkt tågtrafik mellan Helsingör och Kastrup när Øresundstågen slutar köra på Kustbanan
Danmarks transportminister Benny Engelbrecht (S) vill undersöka om det dansk-svenska tågsamarbetet kan förbättras. Ministern vill se över möjligheten för att Kustbanans tåg fortsatt ska kunna gå hela vägen till Köpenhamns flygplats, men en förutsättning för detta är att tågens punktlighet inte ska försämras väsentligt av svenska förseningar.
Öresundstågen från Sverige går idag vidare från Köpenhamn och upp längs Kustbanan hela vägen till Helsingör, men i december 2021 kommer tågen att få Østerport i Köpenhamn som ny slutstation. De passagerare som vill resa mellan Helsingör och Köpenhamns flygplats i Kastrup behöver då byta mellan DSB:s regionaltåg ,som ska köra längs Kustbanan, och Öresundstågen som fortsatt ska gå mellan bland annat Østerport, huvudbangården, Ørestad och Kastrup innan de kör vidare till Sverige.
Även om det finns ett politiskt avtal om att åtskilja tågtrafiken på Kustbanan från Öresundstrafiken uppger transportminister Benny Engelbrecht i ett uttalande att han vill undersöka om det går att behålla en direkt tågtrafik från Helsingör till flygplatsen i Kastrup.
– Jag kommer att be mitt ministerium titta närmare på om det är möjligt att Kustbanan också i framtiden kan vara sammanbunden med Köpenhamns Flygplats. Om det är möjligt får vi tillsammans ta ställning till om det är något vi önskar, även om det kommer öka risken för att förseningar från andra tågsystem påverkar Kustbanan, säger Benny Engelbrecht i ett pressmeddelande.
Uttalandet kom efter att den nytillträdde transportministern tidigare i veckan träffat borgmästare från en rad kommuner på norra Själland samt Region Hovedstadens ordförande Sophie Hæstorp Andersen (S). Då togs även frågan om punktligheten i tågtrafiken på Kustbanen upp.
Punktligheten på Kustbanan har ökat från 71,2 procent 2016 till 78,2 procent hittills i år, med stigande siffror vart år. Trots detta vill transportministern se över samarbetet över Öresund, då han är orolig för att ökade svenska förseningar kan drabba danska pendlare. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
