Danmark
Det kommunala utjämningssystemet vållar debatt i både Danmark och Sverige
Den danska social- och inrikesministern vill reformera det kommunala utjämningssystemet efter att det uppmärksammats att rika huvudstadskommuner tjänar stort på det. I Sverige protesterar många skånska kommuner och regionen mot att de förlorar mångmiljonbelopp, just på grund av en reformering av utjämningssystemet. Det skriver DR Nyheder och Sydsvenskan.
De förhållandevis välbärgade kommunerna Frederiksberg och Gentofte, i Köpenhamnsområdet, väntas få 117 respektive 68 miljoner danska kronor genom det danska utjämningssystemet eftersom en genomgång av deras folkbokföringsregister visat att deras befolkningsmängd minskat. Samtidigt förlorar en rad landsbygdskommuner tillsammans cirka 270 miljoner danska kronor.
Nu utlovar social- och inrikesminister Astrid Krag (Socialdemokratiet) en reform av systemet.
– Det är uppenbart att något gått fel när kriterier kan ge så våldsamma och skeva svängningar i utjämningen beroende på hur registreringarna fungerar i de enskilda kommunerna, säger hon till DR Nyheder.
I Sverige kommer den svenska regeringen vid årsskiftet att ändra reglerna för den kommunala kostnadsutjämningen, med syftet att gynna glesbygdskommuner och -regioner. I Skåne går alla kommuner plus på systemet, men många står inför minskade tillskott redan nästa år. Exempelvis väntas Region Skåne tappa 290 miljoner svenska kronor i årligt utjämningsbidrag, Malmö kommun 90-100 miljoner och Lund 25 miljoner.
Samtidigt väntas vissa kommuner tjäna på förändringen, bland annat Kristianstad och Landskrona.
De minskade anslagen i kombinationen med att beskeden kommer så sent, när kommunerna och regionen redan antagit sina budgetar för nästa år, har väckt kritik. Det borgerliga styret i Region Skåne har fått med sig Socialdemokraterna på en protest mot skatteutjämningen, skriver Sydsvenskan. I stället för att pengarna ska tas från dem vill de att staten skjuter till mer pengar till de glesbygdskommuner man vill gynna. Även Lunds kommun har skrivit till finansministern för att protestera.
– Den största förändringen är att kommuner och regioner med hög tillväxt drabbas negativt, samtidigt som vi vet hur stor betydelse tillväxten har för utvecklingen i hela vårt land, säger Philip Sandberg (Liberalerna), kommunstyrelsens ordförande i Lund, till Sydsvenskan. (News Øresund)
Fakta: Skatteöverföring över Öresund
I det kommunala utjämningssystemet för Sverige ingår bland annat de skattepengar för Öresundspendlare som Danmark skickar tillbaka till Sverige, enligt överenskommelse i det svensk-danska skatteavtalet.
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
