Danmark
Turismen i Köpenhamn kan fördubblas till 2030 visar analys

Turismen i Köpenhamn och den övriga danska huvudstadsregionen är på väg att fördubblas fram till 2030 visar en analys från Wonderful Copenhagen och Copenhagen Capacity. Foto: News Øresund
Mellan 2007 och 2017 ökade antalet turistövernattningar med 15 procent i Danmark och med 68 procent i Region Hovedstaden. I en ny analys visar turistorganisationen Wonderful Copenhagen hur turismen i den danska huvudstadsregionen kan komma att fördubblas fram till 2030, från 15,2 miljoner övernattningar under 2018 till 29,5 miljoner under 2030 om den nationella strategin får fullt genomslag.
Analysen, som tagits fram av Oxford Economics på uppdrag av Wonderful Copenhagen i projektet 10xCopenhagen, visar att det på sikt finns underlag för den 40-procentiga utökning av antalet hotellrum som väntas i Köpenhamn fram till 2021. Hotell med 7 700 nya hotellrum håller på eller ska uppföras enligt en analys av branschorganisationen Horesta. Analysen visar att antalet gästnätter på hotel i Region Hovedstaden väntas öka från 9,2 till 16,1 miljoner årliga övernattningar fram till 2030 medan Airbnb väntas öka från 1,9 till 5.6 miljoner övernattningar. Totalt väntas antalet gästnätter i hotell, hostel, camping, semesterhus, marinor och Airbnb nästan fördubblas, från 15,2 miljoner under 2018 till 29,5 miljoner under 2030 givet att den nationella turiststrategin lyckas. Enligt ett lägre grundalternativ i analysen stannar ökningen fram till 2030 vid 61 procent till 24,4 miljoner gästnätter under 2030. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag