Okategoriserade
Idag invigs de två HH-färjorna som byggts om till batteridrift
HH Ferries Group, som driver färjetrafiken mellan Helsingborg och Helsingör under varumärket Scandlines, inviger idag officiellt sina batteridrivna färjor Aurora och Tycho Brahe.
– Vi är stola över batteriprojektet, som gör det möjligt för Aurora och Tycho Brahe att köra på grön el, vilket betyder att 60 procent av rederiets avgångar nu kommer vara utan skadliga utsläpp i luften, säger Johan Röstin, vd på HH Ferries Group, i ett pressmeddelande.
På plats för invigningen är bland annat Danmarks innovationsminister, Sophie Løhde (Venstre), och Mattias Landgren, statssekreterare far Sveriges infrastrukturminister, Thomas Eneroth (S). Som ett led i firandet reser alla passagerare gratis med de två färjorna mellan klockan 10.00 och 18.00 på lördag. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara

