Danmark
Danskt biotechbolag får stort kapitaltillskott
Zealand Pharma får över 700 miljoner danska kronor till utveckling av nya läkemedel mot diabetes, fetma och tarmsjukdomar. Företagets storinvesterare, Van Herk Investments valde i förra veckan att sätta in 559,6 miljoner i bolaget, skriver Børsen.
Dessutom kommer den tyska läkemedelskoncernen Boehringer Ingelhielm, som är Zealand Pharmas partner på forskning- och utvecklingsområdet, investera ytterligare 150 miljoner danska kronor i det danska biotechföretagets arbete med fas 2-studier på läkemedel mot diabetes typ 2 och fetma.
– Självklart är det bra för oss rent finansiellt att få det här kapitaltillskottet, men det är ännu viktigare att det validerar och stärker vår plattform och Zealand Pharmas renommé, säger vd:n Emmanuel Dulac till MedWatch.
Zealand Pharma grundades 1998 och utvecklar bland annat nya läkemedel mot hormonsjukdomar. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
