Danmark
Lego har blivit världens största leksakstillverkare

– Resultatet för det första halvåret 2014 hänger på vår förmåga att utveckla, lansera och distribuera Legoprodukter, säger Legos vd Jørgen Vig Knudstorp. Foto: Lego
Framgångarna för Lego-filmen ökade försäljningen av företagets plastklotsar så mycket att danska Lego i år har växt om amerikanska Mattel och blivit världens största leksakstillverkare. På sex år har Legos försäljning tredubblats.
Halvårsbokslutet för Lego visar på en tvåsiffrig procentuell försäljningstillväxt i alla regioner. Under första halvåret 2014 ökade Legos försäljning med 11 procent till motsvarande 14,2 miljarder svenska kronor. Under samma period föll amerikanska Mattels försäljning med 7 procent till motsvarande 14,1 miljarder svenska kronor. Mattel är känt för leksaker som Barbie och Fisher Price.
Legos vinst före skatt ökade med 15 procent till motsvarande 4,5 miljarder svenska kronor medan Mattels vände en vinst under första halvåret 2013 på 860 miljoner svenska kronor till en förlust på 170 miljoner under samma period 2014.
Det jylländska företaget med huvudkontor i Billund har de senaste åren på nytt blivit en dansk företagssuccé.
– Omsättningen för det första halvåret 2014 har mer än tredubblats jämfört med omsättningen för första halvåret för sex år sedan, 2008. Det är ett mycket tillfredställande resultat som visar en betydande tillväxt på senare år i en tuff ekonomisk miljö, säger Legos vd Jørgen Vig Knudstorp i en kommentar till halvårsbokslutet. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
