Danmark
Antibiotikaanvändningen ökar i Danmark – och antalet resistenta bakterier

– Vi måste göra mer på ett europeiskt plan, sade EU-parlamentarikern Crhistel Schaldemose (S) vid debatten.
Från vänster: Gorm Greisen (Det Etiske Råd), Anja Philip (Forbrugerrådet Tænk), Carsten Jensen (Den Danske Dyrlægeforening), Lars Bjerrum (Institut for Folkesundhed Københavns Universitet), Christel Schaldemose (Europaparlamentet (S)) och Mads Koch Hansen (Lægeforeningen). Foto: News Øresund – Anna Palmehag
Varje år dör 25 000 européer som smittats av resistenta bakterier. Den ökande utskrivningen av antibiotika till både människor och djur gör att resistensen mot den ökar. Trots det har användningen i Danmark ökat med 25 procent under de senaste tio åren.
– Vi är tillbaka till tiden innan penicillin, konstaterade Lars Bjerrum vid Institutet för folkhälsa vid Köpenhamns universitet, när han deltog i en paneldebatt under Folkemötet på Bornholm.
Danmark är relativt lindrigt drabbat av antibiotikaresistenta bakterier jämfört med många andra europeiska länder. Men de senaste tiden har uppmärksamheten varit stor kring de fyra danskar som dött på grund av en smitta som troligen kommer från grisar.
Under debatten kritiserades den danska djurhållningen, där kultingarna skiljs från suggan redan vid fyra veckors ålder, vilket gör att de ofta får diarré och måste behandlas med antibiotika. Vilket ansvar har veterinärerna för att det skrivs ut så mycket antibiotika till djuren? frågade en man i publiken.
– När man står i det enskilda svinstallet har vi ett problem som vi måste hantera, annars går det ut över djuret. Sedan är det sant att vi steg för steg fått en snabbare avvänjning av kultingarna och en dag har vi kanske gått för långt. Men det handlar också om priset på köttet och vad man kan sälja. Om vi bestämmer att kultingarna ska vara åtta veckor hos suggan, vilket vore naturligt, har vi inte längre någon svinproduktion i Danmark, sade Carsten Jensen från Den danska veterinärföreningen.
Samtidigt har Danmark en stramare lagstiftning än många europeiska länder, konstaterade EU-parlamentarikern Christel Schaldemose (S). Hon lyfte bland annat fram att danska veterinärer inte har rätt att sälja antibiotika, utan bara skriva ut recept – något som skiljer landet från många andra i Europa.
– Vi måste göra mer på ett europeiskt plan, men det finns inte så stor uppbackning bakom frågorna där, sade hon under debatten.
Även inom sjukvården har utskrivningen av antibiotika ökat. Lars Bjerrum menade att såväl läkare som patienter har ett ansvar för att hantera antibiotikan ansvarsfullt: att inte skriva ut i onödan respektive att följa instruktionerna från läkaren till punkt och pricka.
– Vi har haft en mycket olycklig utveckling i Danmark. Tidigare har vi varit ett av de länderna i Europa med lägst användning av antibiotika, tillsammans med övriga Norden, men nu ligger vi i mitten. Mest antibiotika används visserligen i Östeuropa, men bakterierna respekterar ju inte landsgränser, sade han. (News Øresund – Anna Palmehag)
Användningen av antibiotika minskar i Sverige
Försäljningen av antibiotika per kilo levande djur har minskat med 25 procent i Sverige mellan 2009 och 2013. Det visar siffror från Folkhälsomyndigheten och Sveriges veterinärmedicinska anstalt. Enbart under 2013 minskade användningen med drygt sex procent. Även sjukvårdens användning av antibiotika minskar i Sverige.
Åtta gånger fler grisar i Danmark än i Sverige
Svinnäringen är betydligt större i Danmark än i Sverige. I slutet av 2013 fanns 1,4 miljoner grisar i Sverige jämfört med 12,2 miljoner i Danmark. Källa: Jordbruksverket och Danmarks Statistik.
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
