Danmark
Barnfattigdom slagträ i klassisk höger-vänsterdebatt

8 000 barn är fattiga i Danmark i dag. Det är ett resultat av att klyftorna ökar, menade Socialistisk Folkepartis ledare Pia Olsen Dyhr när hon besökte liberala Venstres tält under Folkemötet. Ökad tillväxt är viktigare än att minska klyftorna eftersom det ger mer till alla, replikerade Venstres vice ordförande Kristian Jensen.
Marginalskatt, finansskatt på aktiehandel, socialbidrag och sysselsättningsåtgärder – ämnena för debatten var klassiska.
– Andra länder utkonkurrerar våra arbetsplatser. Jag vill hellre att vi ska fler arbetsplatser än mindre ojämlikhet i samhället, sade Kristian Jensen.
– Jag menar att det som gjort Danmark till ett av världens bästa och rikaste länder är att vi är så jämlika. Efter den liberala regeringen fanns det 11 000 fattiga barn och nu är vi nere under 8 000. Man kan diskutera vilken skuld man har till sin fattigdom som vuxen, men som barn har man ingen skuld, sade Pia Olsen Dyhr.
Men om det finns 8 000 fattiga barn – varför ger de rika inte bara pengar till dem? frågade ett barn i publiken.
– De rika ger redan rätt så mycket. Jag tycker inte att vi ska ha mer skatt. Tänk en familj med fattiga barn, där mamman inte har jobb. Då tror jag att det vore bra om hon fick jobb, sade Kristian Jensen. (News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Trafikverket föreslår ny svensk-dansk utredning om ytterligare fast förbindelse
-
Infrastruktur11 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup