Danmark
Ban Ki-moon kritiserar dansk asyllag

FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon ser med oro på Danmarks asyllag och andra åtstramningar i Europa. Foto: Ministerie van Buitenlandse Zaken, CC BY-SA 2.0
FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon kritiserar Danmarks nya asyllag. I ett brev till Politiken skriver hans chefstalesperson att den går emot de asylsökandes människovärdighet och rättigheter.
Asyllagen, som antogs av en majoritet i Folketinget på torsdagen, innebär att staten har rätt att konfiskera asylsökandes värdesaker och att flyktingarnas rätt att sammanföras med sin familj fördröjs i tre år. Lagen har fått stor, negativ uppmärksamhet i utlandet. Bland annat har två brittiska satirteckningar, varav en föreställer statsminister Lars Løkke Rasmussen (Venstre) klädd i nazistuniform, skapat irritation och oro i Danmark.
Danmarks utrikesdepartement arbetar nu för försöka förbättra landets rykte.
– Självklart är jag inte nöjd med den bild som tecknas av Danmark i den internationella pressen. Men det enda vi kan göra är att berätta objektivt och sakligt vad vi gör och det kommer vi att fortsätta med, säger utrikesminister Kristian Jensen (Venstre) till Berlingske.
Nu kommer alltså även kritik från FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon, som ser med oro på utvecklingen i Europa. I brevet till Politiken skriver hans chefstalesperson Stephane Dujarric att generalsekreteraren har noterat att Folketinget antagit en asyllag som gör det möjligt att konfiskera asylsökandes värdesaker.
”Den och andra åtgärder som i ögonblicket inplementeras i andra europeiska länder gör generalsekreteraren bekymrad, då det går emot de asylsökandes människovärdighet och rättigheter”, skriver Stephane Dujarric. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
