Näringsliv
Nu rapporterar danska medier om billig svensk krona – bra för turister, tufft för dansk export

Både Berlingske och Jyllands-posten tipsar nu sina läsare om Sverige. Resor och shopping är billigt i Sverige efter att den svenska kronan kraftigt försvagats under senare år. Restaurangbesök, livsmedelsbutiker och viner på Systembolaget är några av de rekommendationer som tidningarna ger sina läsare. För den danska industrin lyfts däremot den svaga svenska kronan som ett problem.
– Danska exportörer till Sverige pressas av en rad omständigheter, som försvagar den svenska kronan till nivåer som långsamt närmar sig extremerna från finanskrisen, säger Jan Bylov, valutastrateg vid Jyske Bank, till Jyllands-Posten.
På torsdagen kostade det 145,49 svenska kronor att växla till sig en dansk hundralapp enligt Riksbankens officiella kurs och ytterligare lite till på banker och växlingskontor. För en dansk kostade det på onsdagen 68,95 danska kronor att växla till sig en svensk hundralapp enligt Nationalbankens officiella kurs. (News Øresund)
-
Danmark9 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark11 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark12 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Norden12 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik11 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark8 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil