Politik
Löfven: ”Jag är övertygad feminist”

Stefan Löfven tillsammans med forskaren Soheyla Yazdanpanah och den amerikanska professorn Cynthia Enloe på Nordiskt Forum i Malmö idag. Foto: News Øresund – Emilia Söelund.
Stefan Löfven är feminist och Socialdemokraterna har en feministisk agenda. Det var budskapet när oppositionens statsministerkandidat besökte den stora kvinnokonferensen Nordiskt forum i Malmö i dag.
– Det är något allvarligt fel på ett samhälle som inte ger alla människor lika möjligheter, sa Stefan Löfvén som talade under rubriken ”Equal Rights – Equal Pay”.
För att göra arbetsmarknaden mer jämställd vill han framför allt satsa på tre områden. Det handlar om att bekämpa de osäkra anställningarna, att minska lönegapet mellan kvinnor och män, samt att dela mer jämställt på det obetalda arbetet.
Stefan Löfven var kritisk till att Socialdemokraterna under sin tid vid makten släppte frågan om rätten till heltid.
Partiledaren passade även på att ge feministerna i publiken ett vallöfte:
– Socialdemokraterna är ett feministiskt parti och jag är personligen övertygad feminist. Om vi vinner valet kommer jag att leda en jämställd regering med en feministisk agenda. Sverige ska bli en feministisk förebild i världen.
Efter presentationen deltog han i en paneldebatt med forskaren Soheyla Yazdanpanah och den amerikanska professorn Cynthia Enloe. På en rak fråga om vilket motstånd han trodde han skulle möta inom partiet om han satsade på den nämnda politiken svarade Stefan Löfven lite försiktigt:
– Jag tror inte att jag kommer att möta öppet motstånd. Mycket handlar om ledarskap och om att våga uttrycka att man är feminist. Många kan uppfatta det som ett hot, men det är inte att vara emot män. Det är att jobba för ett mer jämlikt samhälle.
Nordiskt Forum pågår från den 12 till den 15 juni på Malmö Arena. Det är det största feministiska mötet i Norden på 20 år. Konferensen arrangeras av den nordiska kvinnorörelsen som från svensk sida representeras av Sveriges Kvinnolobby. Konferensen stöttas ekonomiskt av den svenska regeringen. Bland talarna finns flera svenska politiker som Stefan Löfven, Anders Borg, Gudrun Schyman och Margot Wallström. (News Øresund – Emilia Söelund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
