Danmark
Lars Løkke Rasmussen fortsätter som partiledare

Innan krismötet i Odense började under tisdagskvällen spekulerades det i att Venstres partiledare Lars Løkke Rasmussen skulle avgå. Men han lyckades undgå en förtroendeomröstning och kommer enligt Danmarks Radio att fortsätta som partiledare. Foto: Foreign and Commonwealth Office
Lars Løkke Rasmussen fortsätter som Venstres partiledare. Efter mer än sju timmars krismöte i Odense med partiets 132 personer starka huvudstyrelse sipprar det via sociala medier ut uppgifter om att partiledaren får fortsätta trots hård kritik. Det uppger Danmarks Radio.
Enligt en deltagare på mötet har Lars Løkke Rasmussen kommit överens med partiets vice ordförande Kristian Jensen om att de fortsätter som partiets ledarduo. I skrivande stund har deltagarna i krismötet ännu inte kommit ut men inom kort kommer partiet att hålla en presskonferens. Enligt danska tidningen Politiken lyckades Lars Løkke Rasmussen undvika en förtroendeomröstning.
Lars Løkke Rasmussen är ledare för det största borgerliga oppositionspartiet i Folketinget men har tappat kraftigt i väljarstöd sedan han har varit i blåsväder en andra gång på ett år. För några veckor sedan framkom att han på partiets bekostnad köpt kläder för mer än 150 000 danska kronor och låtit sin familj resa till Mallorca. Vid en frågestund innan mötet i Odense förklarade Lars Løkke Rasmussen för pressen att han helt enkelt inte haft råd att köpa så dyra kläder som partiet ansåg att han behövde använda som partiledare.
I fjol kritiserades han hårt för att som styrelseordförande för den internationella miljöfonden Global Green Growth Institute ha gjort av med över en miljon danska kronor på flyg och lyxhotell.
Opinionssiffrorna för Venstre har rasat kraftigt och EU-valet blev ett misslyckande för partiet. Enligt en färsk opinionsmätning har Venstre förlorat sin roll som Danmarks största parti och ligger nu på en tredje plats efter Socialdemokraterne och Dansk Folkeparti. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
