Danmark
Estate Media lanserar konferenståg till Mipim nästa år
Nästa år kan branschen välja ett mer hållbart alternativ för transportering till Mipim. Så presenterar Estate Media sitt nya initiativ med ett konferenståg till den årliga fastighetskonferensen i Cannes.
Mediabolaget Estate Media som bland annat ger ut branschtidning med samma namn arrangerar ett konferenståg till nästa års upplaga av fastighetskonferensen Mipim i Cannes. Bolaget erbjuder sedan tidigare branschen att flyga till Frankrike med ett chartrat plan och kommer från nästa år alltså även att erbjuda ett mer hållbart resealternativ.
– Alla pratar om grön omställning och hållbarhet nuförtiden – både i och utanför fastighetsbranschen. Så efter en rad uppmaningar lanserar Estate Media nu ett hållbart alternativ till vårt populära flyg till Nice, Conference in the Sky, nämligen Conference on the Train, om du ska med till Mipim 2020, säger konferensansvarig Kim Plesner på Estate Media i en kommentar.
Mipim äger rum den 10–13 mars nästa år. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara

