Forskning
ESS invigdes – för andra gången

ESS vd James Yeck och Lars Börjesson, professor i fysik vid Chalmers och en av initiativtagarna till ESS-Scandinavia, vid torsdagens invigning. Bild: News Øresund – Emilia Söelund
I början av september tog de svenska och danska forskningsministrarna varsitt första spadtag till den stora neutronforskningsanläggningen ESS utanför Lund. På torsdagen var det forskarnas tur att lägga en symbolisk grund till bygget, i form av en sten för varje partnerland.
Över 600 forskare från hela Europa samlades för invigningen av European Spallation Source, som uppförs med stöd av – än så länge – 17 partnerländer. Om ceremonin för en månad sedan kan sägas vara politikernas tillhörde denna forskarna.
– Det är en stor prestation att vi har kommit så här långt och vi hade inte nått hit om inte alla hade samarbetat mot ett gemensamt mål. Därför är stenceremonin en symbolisk handling, säger ESS vd James Yeck till News Øresund.
Iklädda gula gummistövlar lade varje lands representant en sten till mosaiken. Gladast av dem alla var Lars Börjesson, professor i fysik vid Chalmers och en av initiativtagarna till ESS-Scandinavia. Redan år 2000 ingick han i en liten grupp som kämpade för att ESS skulle placeras i Skandinavien.
– Idag känner jag att det äntligen börjar. Det har varit så mycket planer, så många skrifter, så många power point-presentationer. Nu har det gått från dröm till realitet, säger han till News Øresund.
Även Sven Landelius, styrelseordförande för ESS, deltog i ceremonin. Han betonade att byggstarten betyder att arbetet går in i nästa fas:
– Det här är en milstolpe. Idag är det fest, men imorgon kavlar vi upp ärmarna och fortsätter jobba. Det är ett stort arbete som återstår.
Bland talarna på invigningen fanns chefen för den franska neutronforskningsanläggningen Laboratoire Léon Brillouin: professor Christiane Alba-Simionesco och hennes tyska kollega och chef för ”German Engineering Materials Science Centre”: professor Andreas Schreyer.
Bygget väntas kosta över 1,8 miljarder euro och de första delarna av anläggningen planeras att tas i drift år 2019. (News Øresund – Emilia Söelund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
