Danmark
Danska polisen: Gränskontroller stoppar inte gängkriminella över Öresund
Gränskontrollerna mellan Danmark och Sverige har inte förhindrat svenska gängkriminella från att åka över Öresund och begå våldshandlingar. Det menar den danska polismyndigheten Rigspolitiet och säkerhetspolisen PET, enligt Berlingske, som i sin tur hänvisar till handlingar som Der Nordschleswiger tagit del av. ”Vad gäller hotbilden i förhållande till Sverige är det dock polisens bedömning att den tillfälliga gränsövervakningen inte har förhindrat gängmedlemmars aktivitet över Öresund” skriver Rigspolitiet i en skrivelse inför förlängningen av de tillfälliga gränskontrollerna.
Det var oron för den organiserade brottsligheten som fick den dåvarande danska socialdemokratiska regeringen att i 2019 införa tillfälliga gränskontroller, som regelbundet förlängts och under coronapandemin skärpts. Inför den senaste skrev den dåvarande justitieministern Mattias Tesfaye (S) till EU-kommissionen den 12 november i fjor att ”kriminella mönster mellan Sverige och Danmark” utgör en säkerhetsrisk mot Danmark. Han pekade på de ”otaliga våldsamma episoderna mellan olika grupper i södra Sverige” under det första halvåret 2022. Det som faktiskt haft effekt, enligt samma skrivelse från Rigspolitiet, är däremot det ”kontinuerliga utbytet av underrättelser mellan dansk och svensk polis.”
Den danska polisen kontrollerar övergångar över Öresund en till två gånger i veckan. De har också permanent bevakning vid fyra av de 13 tyska övergångarna. Tyska myndigheter kontrollerar inte övergångarna till Danmark, medan Sverige bevakar övergångarna från både Danmark och Tyskland sedan hösten 2015, och den svenska regeringen vill både förnya och skärpa dessa i år. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
