Danmark
Danska grisbönder förlorar miljarder på rysk bojkott
Nästan fyra miljarder danska kronor. Det väntas de danska grisuppfödarna förlora i år på grund av Rysslands bojkott av livsmedel från EU, skriver Jyllandsposten. Det är en fördubbling mot vad man tidigare räknade med.
Efter de senaste månadernas dramatiska prisfall på svinkött är situationen nu så allvarlig att högt uppsatta branschföreträdare vädjar om hjälp för att lagra svinkött eller stänga grisgårdar.
–Vår bransch har hamnat som gisslan i ett storpolitiskt spel. Den stora prisnedgången för fläskkött, som utlösts av tvisten mellan Ryssland och EU, dränerar vecka för vecka ekonomin hos bönderna. Situationen är helt extraordinär och det finns ett akut behov av att minska trycket på marknaden genom att införa EU-stöd för privat lagring av griskött, säger Erik Larsen, ordförande för branschorganisationen Landbrug & Fødevarer, till Jyllandsposten.
Henrik Mortensen, ordförande för föreningen för danska svinproducenter, anser att situationen är så kritisk att det behövs bidrag för att lägga ned grisuppfödningar – för att på så sätt minska produktionen och utbudet av fläskkött.
Grisuppfödare och slakterier i EU har varit drabbade av det ryska importförbudet sedan januari. Marknadsanalytiker och slakterichefer bedömde tidigare i år att sanktionerna totalt skulle innebära en förlust på nästan 2 miljarder danska kronor på årsbasis. Men den prognosen höjs nu rejält sedan Ryssland i början av augusti utökade sina sanktioner och numera bojkottar nästan alla livsmedel från EU och USA, något som utlöst nya dramatiska prisfall.
Även mjölkbönder påverkas kraftigt av de ryska sanktionerna.
Läs mer: Fallande mjölkpriser pressar mjölkbönder
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara

