Danmark
Danmarks justitieminister vill tvångsupplösa Bandidos MC
Sedan danska Rigsadvokaten kommit fram till att det finns grund för att inleda en domstolsprocess för att upplösa Bandidos MC i Danmark meddelade Danmarks justitieminister Peter Hummelgaard att han gett klartecken till att påbörja detta. Samtidigt ska National enhed for Særlig Kriminalitet, NSK, undersöka möjligheterna att besluta om ett tillfälligt förbud mot Bandidos. Det meddelade Justitsministeriet på onsdagen. Den danska grundlagens § 78 ger möjlighet att skydda samhället mot föreningar som har ett olagligt föremål.
– Kriminella grupper ska inte kunna gömma sig bakom grundlagen. Föreningsfriheten är inte till för att skydda förbrytare. Jag tror inte att ett förbud kan stå ensamt i kampen mot gängen, men det kommer att bidra till att försvaga dem. Polisen tror till exempel att det är ett verktyg som gör det svårare för gängen att rekrytera nya medlemmar. Politiskt är jag beredd att göra vad som krävs i kampen mot gängen. Därför är jag också glad över att gängpaketet, som regeringen och en bred majoritet av folketingets partier kom överens om under hösten, ger våra myndigheter ännu fler verktyg och generellt tar ett ännu hårdare grepp om gängen, säger Peter Hummelgaard i en skriftlig kommentar.
(News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
