Norden
Nord 55° – nytt nordiskt mediepolitiskt initiativ bildat i Köpenhamn
Under tisdagen var det premiär för ett nytt nordiskt mediepolitiskt initiativ döpt till Nord 55° med sekretariat hos JP/Politikens Hus i Köpenhamn och med norska Amedia och svenska Bonnier News som mediepartner och Nordisk Kulturfond och Have kommunikation som partners.
I det manifest som presenterades för Nord 55° står det att ”vi vill sätta ramarna för en ny nordisk offentlighet” och pekar på behovet av att utveckla och bevara demokratin. ”Utvecklingen kräver att vi utmanar vårt invanda tänkande om samhälle, ekonomi, klimat, artificiell intelligens, ojämlikhet och jämställdhet med fantasins visioner”. Planen är nu att skapa ett årligt nordiskt toppmöte med start i Köpenhamn.
Partnerskapet med flera nordiska mediekoncerner återspeglar ett ökat ägande över de nordiska gränserna. Bland annat är norska Amedia delägare i 55 lokala och regionala tidningar i Sverige genom ett partnerskap med Bonnier News Local. Båda företagen är med som mediepartner till Nord 55°.
Projektledare för Nord 55° är Lise Bach Hansen som även leder litteratursalongen på Det Kgl. Bibliotek i Köpenhamn. Hon har även 2019 varit kurator för Folk och Kultur i Eskilstuna i Sverige samt under under 2021-2022 ordförande i det kulturråd som knöts till Øresundsinstituttets arbete med analyser av kultursamarbetet mellan Danmark och Sverige och som under 2022 växte vidare till ett nordiskt kulturmöte i den svenska riksdagens andrakammarsal.
Nord 55° har en styrgrupp som hämtats från hela Norden: Stefan Björkman (vd för stiftelsen Konstsamfundet, Finland), Lotta Edling (publicistisk direktör Bonnier News, Sverige), Christian Have (ägare av Have Kommunikation & PR, Danmark), Svend Hardenberg (entreprenör, Grönland), Lasse Horne Kjældgaard (direktör Carlsbergfonden, Danmark), Gunvor Kronman vd Hanaholmen i Finland), Thure Lindhardt (skådespelare och regissör, Danmark), Benny Marcel (ordförande Dansalliansen, Sverige), Hilde Sandvik (journalist och författare, Norge), Kathrine Tschemerinsky (kulturredaktör Weekendavisen, Danmark), Stig Krik Ørskov (vd JP/Politikens Hus, Danmark) och Yacir Persson-Chelbat (grundare av Diversity Index Award, Sverige).
(News Ørsund)
-
Arbetsmarknad12 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark12 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Forskning12 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Danmark12 månader sedanDanska försvaret vill rusta upp flottan för 150 miljarder kronor
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
