Okategoriserade
Region Halland ansöker om medlemskap i Greater Copenhagen

Region Halland närmar sig en ansökan om medlemskap i Greater Copenhagen and Skåne Committees. Grafik: News Øresund
Under onsdagen stod det klart att samtliga kommuner i Halland ställer sig bakom en regional ansökan om medlemskap i Greater Copenhagen and Skåne Committee. Regionstyrelsen ska ta det formella beslutet i frågan 10 oktober.
Region Halland närmar sig en ansökan om medlemskap i Greater Copenhagen and Skåne Committee efter att samtliga kommuner i regionen nu har sagt ja. Nu återstår bara ett formellt beslut, som väntas tas under nästa regionstyrelsemöte den 10 oktober.
– Ansökan speglar vår syn på regional utveckling. Vi är beroende av en större geografi över regionens gränser för att ta tillvara på den utvecklingspotential som finns i Halland och Västsverige, säger Dag Hultefors (M), ordförande i regionstyrelsens tillväxtutskott i Region Halland, till News Øresund.
Ett tidigare steg i den riktningen togs i början av året. Den 1 januari gick Region Halland med i STRING, ett annat gränsöverskridande politiskt samarbete, som sträcker sig från Hamburg i Tyskland hela vägen upp till Norge.
– Vi ser samverkan inom Greater Copenhagen som att vi ytterligare konkretiserar det samarbete som vi är en del av genom STRING, säger Dag Hultefors.
Enligt det förslag som nu ligger på regionstyrelsens bord föreslås Region Halland och de halländska kommunerna bli medlem i Greater Copenhagen and Skåne Committee från 1 januari nästa år. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
