Danmark
Svenska och norska regioner har gått in i Stringsamarbetet

Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande i Malmö, undertecknar medlemskapet omgiven av företrädare för andra geografiska delar av samarbetet. Foto: STRING
Nu har Malmö stad, Region Halland och Västra Götalandsregionen i Sverige tillsammans med Akershus Fylkeskommun och Østfold Fylkeskommun i Norge formellt skrivit under sitt medlemskap i det numera tysk-dansk-svensk-norska politiska samarbetet String. Det innebär att samarbetet nu omfattar elva regioner och städer, som tillsammans har 11,5 miljoner invånare.
– För oss är det viktigt att se hela den nordliga delen av ScanMed-korridoren (en av EU:s prioriterade transportsträckor, mellan Oslo och Sicilien, reds anm) som ett sammanhängande område med ett ömsesidigt behov av förbättrad infrastruktur, för att säkra tillväxt och utveckling. Vårt medlemskap i String kommer att ge Akershus ett viktigt nätverk längs en prioriterad sträcka och stärka utvecklingen inom många av våra fokusområden, säger Anette Solli, fylkesordförande i Akershus Fylkesting, i ett pressmeddelande.
Tidigare har även Oslo Stad visat intresse för att gå med i String, men inget konkret steg har tagits. (News Øresund)
Fakta: String
String är ett gränsöverskridande politiskt samarbete som representerar en geografisk region från Hamburg i söder till Akershus i norr. Samarbetet bildades 1999 med syftet att driva igenom Fehmarnbelt-tunneln mellan Danmark och Tyskland. Sedan dess ligger bygget av en tunnel fortfarande i startgroparna.
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


